NASA – Vesmírný program a jeho důležitost

Vesmír je prostředím, které se v dnešní době snaží dobývat spousta společností, institucí a světových velmocí. Teď zrovna nemáme na mysli UFO, ale skutečné reálné úspěchy související s letem do nekonečných dálek. Typickým příkladem je v tomto směru americká agentura označovaná zkratkou NASA. V překladu se jedná o Národní úřad pro letectví a vesmír.

Něco málo o NASA

Ještě, než se pustíme do představení významných úspěchů této vesmírné agentury, sluší se prozradit pár důležitých informací o ní samotné. A není to jenom její anglický název National Aeronautics and Space Administration. O tom Vás ostatně přesvědčí tabulka prezentovaná níže.

PředmětHodnota
Vznik29. července 1958
Počet zaměstnancůPřes 17 300
Rozpočet v roce 2020Přes 22 miliard USD
PředchůdceNACA
Důležité údaje spojené s NASA.

NASA pochopitelně nebyla první organizací svého druhu, která byla spojena s dobýváním vesmíru. Jejím předchůdce byla NACA neboli Národní poradní výbor pro letectví fungující od roku 1915. Ten se raketoplánům začal věnovat někdy kolem roku 1946.

Pilotované kosmické lety NASA

Vesmírná agentura zrealizovala spoustu letů do vesmíru. Samotnou kapitolu pak představují pilotované lety. Jedním z nejznámějších je bezpochyby program Apollo spjatý s úspěšným dobýváním Měsíce. Kromě něho jsou tu i další, které stojí za zmínku. Jmenovat lze Mercury, Gemini, Skylab nebo raketoplány Space Shuttle. Pomyslným vrcholem se pak stala Mezinárodní vesmírná stanice.

Nepilotované vesmírné lety

Opakem pilotovaných letů jsou pochopitelně ty nepilotované. V jejich případě NASA opravdu nezahálela. Pustila se do výzkumu všech významných planet nacházejících se kolem Země. S Měsícem souvisí program Ranger, Surveyor a Lunar Orbiter. S Marsem pak program Climate Orbiter, Phoenix a MAVEN. Ani Jupiter v tomto směru nezůstal pozadu. Dokazují to kosmické programy Pioneer, Galileo a Juno. Podobným způsobem se NASA pustila do výzkumu menších planetek a vesmírných předmětů, včetně Slunce. Nutno však podotknout, že ve vesmíru je stále co objevovat, takže uvidíme, kam se naše kosmické hranice posunou za pár let.

Publikováno: 19. 07. 2021

Kategorie: Věda

Autor: RadimSvadlenka

Tagy: institut | letectví | NACA | národní úřad | nasa | organizace | program | vesmír | vesmírná organizace | vesmírný program