ISS je nejznámější mezinárodní vesmírná stanice

S vesmírem se pojí spousta pojmů známých asi každému člověku. Jedním z nich je určitě Národní úřad pro letectví a vesmír prezentovaný pod zkratkou NASA. S ním souvisí další z výrazů, respektive projektů, kterému se budeme podrobněji věnovat. A tím je Mezinárodní vesmírná stanice známá pod zkratkou ISS. V angličtině jde o International Space Station.

Historie vesmírné stanice ISS

Při představení tohoto projektu se pojďme nejprve zaměřit na jeho historii a minulost. S významnými a důležitými událostmi Vás podrobněji seznámíme v níže uvedené tabulce. Půjde především o údaje spjaté s prvním dílem stanice vyslaným do vesmíru.

PředmětHodnota
Název prvního díluZarja
Vynesení na oběžnou dráhu20. listopadu 1998
První posádka na palubě2. listopad 2000
Výška ISS ve vesmíru400 kilometrů
Informace o prvním modulu mezinárodní vesmírné stanice.

Vzhledem k tomu, že se vesmírná stanice pohybuje rychlostí kolem 7 700 kilometrů za hodinu, oběhne kolem Země za 92 minut. Pravidelně se na ní obměňuje sedmičlenná posádka, a to jednou za šest měsíců.

Stavba vesmírné stanice od A až do Z

Základem této unikátní vesmírné stanice byla příhradová konstrukce s délkou přes sto metrů a více. První modul Zarja pochopitelně nebyl tím jediným. Skladový modul se stal pouze zakládajícím článkem něčeho tak významného. Do vesmíru byly postupně vynášeny ostatní moduly, od těch servisních, přes laboratorní, až po přechodové komory a mnohé další. Mezi ty známější názvy patří kupříkladu Unity, Harmony, Poisk, Cupola, Bishop a Nauka.

K Mezinárodní vesmírné stanice ISS jsou jednotlivé moduly vynášeny prostřednictvím nosných raket a raketoplánů. Tou první byla nosná raketa Proton. Mezi raketoplány se s naprostou jistotou proslavily Endeavour, Discovery a Atlantis. V případě nosných raket je zapotřebí zmínit Falcon-9. Vzhledem k tomu že jde o mezinárodní stanici, jsou její součástí i jiné než americké moduly. V roce 2009 byla například vypuštěna japonská experimentální plošina s názvem Kibó. O rok dříve se do vesmíru podíval evropský laboratorní modul zvaný Columbus. Uvidíme, jak se ISS bude vyvíjet v budoucnu.