Stavební spoření je oblíbeným finančním produktem

Chcete si nějakým způsobem šetřit na vysněné bydlení? Zároveň sháníte možnost, jak ho financovat? Potom se Vám nabízí hned několik možností. Jednou z nich je hypotéka. My se v dnešním článku však zaměříme na jejího největšího konkurenta, jímž je stavební spoření.

Jak funguje stavební spoření?

Stavební spoření funguje tak, že nejprve spoříte určitou částku. Po dosažení patřičné sumy máte nárok na získání úvěru pro bydlení. Existuje samozřejmě alternativa, když si nestihnete naspořit danou částku. Pak lze využít trochu méně výhodný překlenovací úvěr. Spoření lze ovšem upotřebit i pro zhodnocení financí bez toho, aniž byste je museli použít na bydlení.

Výhody a nevýhody stavebního spoření

Jestliže nemáte představu o tom, zda je stavební spoření vhodné právě pro Vás či nikoliv, budou Vám nápomocny níže uvedené řádky. Právě v nich najdete výčet těch největších kladů a zároveň negativ spjatých se stavebním spořením.

Jaké jsou hlavní výhody spoření?

Máte garantované zhodnocení peněz a v podstatě nulové riziko, že o ně přijdete. Finance jsou pojištěny. V případě úvěru získáte nízký úrok.

Jak lze obdržet státní podporu?

Spořte si alespoň 20 000 Kč ročně. Přesně z této maximální částky lze získat podporu ve výši až 10 %. Tedy 2 000 Kč.

Od kolika let je možné založit spoření?

Věková hranice je neomezená. Jak směrem nahoru, tak směrem dolů. Jeden klient si založí více smluv o stavebním spoření naráz. Nebudete omezování ani v tomto směru.

Jaké jsou nevýhody stavebního spoření?

Počítejte s tím, že úroky jsou zdaňovány 15 %. Jeden klient může obdržet maximálně jeden státní příspěvek. Spoření se pak váže s délkou šesti let. Pokud peníze vyberete dříve, o část peněz přijdete.

Do jaké výše jsou pojištěny vklady v rámci stavebního spoření?

Vklady každého klienta jsou pojištěny do výše 100 000 EUR. Tato hodnota je dána samotným zákonem, takže se o své vklady nemusíte bát.