Sestavení rodinného rozpočtu od A až do Z

Sestavení rodinného rozpočtu je věcí, o které asi nikdo moc nepřemýšlí. Přitom jde o jeden z velice efektivních nástrojů vedoucích k odstranění finančních problémů. Každý chce mít ideální rodinný rozpočet. Pokud s jeho evidencí začnete co nejdříve a budete důslední, můžete se domoci odlišných cílů.

  • Detailní přehled nad financemi
  • Nebudete žít od výplaty k výplatě
  • Ušetříte více peněz

Laiky řečeno, sestavení rodinného rozpočtu je primárně o příjmech a výdajích, což je jasné pravděpodobně každému. Jestliže chcete získat praktický základ pro rodinný rozpočet, začtěte se do následujících řádků.

Proč si vytvářet rodinný rozpočet?

Nejprve si musíte uvědomit, že plán finančního hospodaření domácnosti má skutečně svůj význam. Neberte evidenci příjmů a výdajů jako zlo, ale jako pomocníka. Ten Vás může dostat z dluhové pasti, odhalí nedostatky Vašeho každodenního žití a navede Vás tím správným směrem. Tvorba rodinného rozpočtu vyžaduje jistá pravidla.

PředmětHodnota
Příjmy a výdajeKompletní seznam
PorovnáníDetailní srovnání
PřehodnoceníPřizpůsobení výdajů
AktualizacePravidelná
Základní údaje spojené s rodinným rozpočtem a jeho podobou.

K sestavení rodinného rozpočtu můžete pochopitelně přistupovat všelijak. Začít můžete oťukáváním z pohledu evidence větších výdajů až se dostanete k evidenci všeho. Udržení takového rodinného rozpočtu je však mnohem složitější a zabere Vám více času.

Sestavení rodinného rozpočtu a jeho aktualizace

Důležité je zmínit, že příjmy a výdaje člověka se mohou v určitém čase měnit. Vyplatí se proto aktualizovat samotný přístup k rodinnému rozpočtu. Můžete například změnit své cíle poté, co dosáhnete finanční optimalizace. Začnete více šetřit po větším peněžním výdaji.

Sestavení rodinného rozpočtu vede primárně k vytvoření dostatečných finančních rezerv.

Tomáš R., ekonom.

Pomyslným odrazovým můstkem pro sestavení takového rozpočtu je vždy zhodnocení počátečního stavu. Od něho se budete odrážet, tvořit nejrůznější úpravy, cíle a podobně.

Aplikace pro rodinný rozpočet a jeho sestavení na notebooku.

Sestavení rodinného rozpočtu v detailech

Na počátku všeho se zamyslete nad tím, jaké prostředky upotřebíte k vytvoření rodinného rozpočtu. K samotné evidenci a zpracování příjmů a výdajů lze přistupovat odlišným způsobem. V tomto ohledu se Vám nabízí hned několik možných variant.

  • Papír a tužka
  • Excelová tabulka
  • Softwarové řešení

Nutno podotknout, že papírová evidence je asi tou nejnáročnější z pohledu času a jakýchkoliv úprav. Gumování, přepisování a podobně není zrovna ideální. Mnohem efektivnější jsou tabulky, do kterých lze zakomponovat i vzorečky. Mobilní a počítačové aplikace pak dokáží vše potřebné hlídat za Vás.

Vsaďte na osvědčené pravidlo

Sestavení rodinného rozpočtu musí mít pochopitelně jistý řád. Nestačí Vám jenom vědět, kolik peněz vyděláte a kolik jich utratíte. Musíte si zvolit určitá pravidla, podle nichž budete postupovat, abyste dosáhli požadovaných cílů. Velice oblíbené je pravidlo 70 – 20 – 10.

PředmětHodnota
OznačeníZlaté pravidlo
70 %Pravidelné platby
20 %Úspory
10 %Věci osobní potřeby
Jeden z oblíbených a prověřených modelů přerozdělení finančních prostředků.

Vedle tohoto pravidla existují i mnohá další, mezi něž patří například 50 – 30 – 20. Hlavní rozdíly mezi nimi jsou primárně v přerozdělení finančních prostředků mezi jednotlivými kapitolami domácího rozpočtu.

Podrobné sestavení rodinného rozpočtu

Když se vrátíte k výše prezentovanému pravidlu 70 – 20 – 10, berte v potaz čistou mzdu. Do pravidelných plateb spadají úvěry, leasingy, hypotéka, energie a podobně. Zahrnout sem můžete také výdaje za benzín, oblečení a jídlo.

Peníze odkládané na úspory si v ideálním případě rozdělte na ty krátkodobé a dlouhodobé.

Gabriela P., ekonomka.

I po sestavení rodinného rozpočtu neopomínejte na zábavu, která k životu jednoduše patří. Pokud to situace dovoluje, deset procent příjmů investujte sami do sebe. Mohou to být kosmetické služby, večeře v restauracích, návštěvy kina a jiné činnosti. Vždy se však snažte z pohledu výdajů držet v mezích zmíněného pravidla přerozdělení finančních prostředků.

Prázdný papíru a psací potřeby nachystané pro tvorbu rodinného rozpočtu.

Jak tvořit rodinný rozpočet v praxi?

Nyní se zaměřme na praktickou tvorbu rodinného rozpočtu. Na počátku všeho je to již zmiňované sepsání všech příjmů. Z pohledu snazší orientace se pochopitelně soustřeďte na čistý příjem. Nezapomínejte na žádné detaily. Sestavení rodinného rozpočtu v podání příjmů může mít spoustu kapitol.

  • Příjmy od zaměstnavatele
  • Podnikatelská činnost
  • Příspěvky od státu
  • Kapitálové příjmy

Základem všeho jsou pravidelné příjmy. V žádném případě však neopomínejte ani na příjmy mimořádné a jednorázové. Když je zahrnete do rodinného rozpočtu, možná budete muset provést jeho aktualizaci.

Měsíční výdaje Vám dají zabrat

Je pravdou, že příjmů nemá člověk tolik, jako výdajů. Nyní tedy přichází na přetřes ta složitější část sestavení rodinného rozpočtu. Musíte dát dohromady všechny příjmy v podání těch pravidelných a jednorázových. V tomto ohledu lze rozlišovat výdaje nutné a výdaje zbytné, což dokazuje níže uvedená tabulka.

VěcVýdaj
NájemnéVýdaj nutný
Jídlo v restauraciZbytný výdaj
Platba spořeníNutný výdaj
DovolenáVýdaj zbytný
Kroužky dětemVýdaj nutný
Víte, jaký výdaj je zbytný a jaký výdaj je naopak nutný?

Čím detailnější bude sestavení rodinného rozpočtu, tím podrobnější bude budoucí plánování cílů. Na druhou stranu je pravdou, že zaznamenávání jednotlivých položek by pro Vás nemělo být příliš obtěžující a musí dávat smysl.

Sestavení rodinného rozpočtu – Bilance

Pod výrazem bilance si můžete představit porovnání příjmů a výdajů. Díky tomuto zásadnímu kroku dospějete k výsledku, zda jste každý měsíc v plusu nebo v mínusu. Budete schopni odhalit nedostatky z pohledu utrácení peněz a zaměříte se na plnění plánovaných cílů.

Někdy může evidence rodinného rozpočtu prozradit jediné. A to je nutnost nalézt si další příjem, abyste byli schopni pokrýt i ty nejnutnější výdaje.

Pavel S., finanční poradce.

Když přizpůsobíte výdaje svým příjmům, po určitém čase můžete provést přehodnocení rodinného rozpočtu. Ten je víceméně flexibilní a postupem času a na základě vývoje Vaší finanční situace ho můžete neustále upravovat.

Peníze představují alfu a omegu rodinného rozpočtu.

Sestavení rodinného rozpočtu – Doplňující informace

V případě sestavení rodinného rozpočtu bychom se měli zmínit ještě o jedné variantě vedení. Pokud Vám zrovna dvakrát nevyhovují softwarové evidence a tabulky, můžete vsadit na klasickou obálkovou metodu. Ta funguje velice jednoduše. Peníze si každý měsíc rozdělíte do připravených a popsaných obálek a odtud je čerpáte. Na vlastní oči tak vidíte úbytek financí a utrácení přizpůsobíte zbytkovému stavu peněz.

Otázky a odpovědi

Jak můžete správně tušit, sestavení rodinného rozpočtu nabízí spoustu možností a podob. Pokud máte k tomuto tématu stále nějaké dotazy a chcete se dozvědět další informace, začtěte se níže. Přinášíme Vám nejčastější otázky a odpovědi týkající se sestavení rodinného rozpočtu.

Jaký je základ pro rodinný rozpočet?

Obecně se snažte plánovat své výdaje. Odkládejte si peníze stranou, zbavte se nežádoucích dluhů, šetřete na provozu spotřebičů v domácnosti a využívejte nejrůznějších slev při nákupech.

V čem spočívají výhody aplikací pro rodinné rozpočty?

Data můžete skrze mobilní telefon zapsat velice snadno a rychle. Navíc se nemusíte starat o žádné výpočty. Vše vidíte v grafech, tabulkách a seznamech.

Jaké existují další modely nakládání s příjmy?

Vsadit můžete kupříkladu na pravidlo 40 – 30 – 20 – 10. Čtyřicet procent jde na denní spotřebu, třicet procent na splátky dluhů, dvacet procent na investice a deset procent představuje peněžní rezervu.

Jak co nejrychleji splatit své úvěrové závazky?

Pokud chcete dluhy odstranit co nejrychleji ze svého rodinného rozpočtu, využijte třeba refinancování půjček nebo konsolidaci.

Jaké jsou nevýhody obálkové metody rodinného rozpočtu?

Když máte více obálek, může se jednat o relativně nepřehledné řešení. Navíc hrozí riziko ztráty obálky s konkrétní finanční sumou.

Závěr sestavení rodinného rozpočtu

Sestavení rodinného rozpočtu Vás za nějaký čas naučí řádnému hospodaření a Vy takovou evidenci zanedlouho možná už nebudete potřebovat. Popřípadě se můžete spolehnout na méně detailní evidenci příjmů a výdajů, která Vám pomůže udržet rodinné peníze pod kontrolou a plnit požadované cíle.